Prof. Lech Torliński

Prof. Lech Torliński

Z wielką radością przyjąłem wiadomość o powstaniu w Poznaniu „Pro Life Clinic”.

 

Z wielką radością przyjąłem wiadomość o powstaniu w Poznaniu „PRO LIFE CLINIC”. W przypadku trudności zostania rodzicami, konieczną stała się równoczesna diagnostyka przyczyn niepłodności kobiecej i męskiej, co optymalnie umożliwia właśnie „CREIGHTON MODEL System” i „NaProTECHNOLOGY”.Kilkuletnia współpraca z mgr Mirosławą Szymaniak, lek. Laurą Grześkowiak i lek. Agnieszką Białecką z Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, w ramach zajęć fakultatywnych z Medycyny Laboratoryjnej dla studentów Wydziału Lekarskiego spotkała się z szerokim zainteresowaniem środowiska akademickiego. W niektórych zajęciach, w trakcie których omawialiśmy znaczenie „CREIGHTON MODEL System” i „NaProTECHNOLOGY” w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń zdrowia prokreacyjnego, uczestniczyli dodatkowo studenci innych wydziałów Uniwersytetu Medycznego, a także studenci prawa i psychologii UAM oraz licealiści.

W ramach zajęć z diagnostyki laboratoryjno-klinicznej staramy się m.in. odpowiedzieć na pytanie czy „ Przedwczesna miażdżyca naczyń to genetyczny wyrok, czy grzech zaniedbania”, czyli zrozumieć co zawdzięczamy swym rodzicom, a co sobie samym.

Rola naszych rodziców w poczęciu naszego życia była równie ważna, choć zupełnie odmienna. Mamie zawdzięczamy dar prawie całej pierwszej komórki, Ojcu zawarty w plemniku dar, brakującej w tej komórce jajowej, połowy chromosomów. Połączenie matczynej komórki jajowej z ojcowskimi chromosomami inicjuje doczesne życie każdego z nas. Z tej pierwszej komórki, poprzez podział i różnicowanie, do chwili urodzin ukształtują się wszystkie pozostałe tkanki. Mitochondria linii matczynej określają zdolności energetyczne komórek, w tym naszą błyskotliwość, talenty, zdolności nabywania wiedzy. Chromosomy linii ojcowskiej, łącznie z chromosomem matczynym X, nieodwracalnie decydują o naszej płci. Chromosom ojcowski X decyduje o płci żeńskiej ( we wszystkich komórkach somatycznych będą chromosomy XX ), natomiast chromosom ojcowski Y decyduje o płci męskiej ( we wszystkich komórkach somatycznych będą chromosomy XY ). Zdrowe dziecko rodzi się więc jako dziewczynka (chromosomy płciowe XX ) lub chłopiec (chromosomy płciowe XY ), a wszystkim od poczęcia do naturalnej śmierci precyzyjnie sterują hormony.

Biologiczne różnice pomiędzy kobietą i mężczyzną, skorelowane są z odmiennymi zadaniami w prokreacji. Gonady żeńskie (jajniki) wymagają stałej temperatury ciała, źle kończy się więc siadanie dziewcząt na zimnym podłożu lub zbytnie wychłodzenie przez niewłaściwy ubiór. Gonady męskie (jądra) wymagają niższej temperatury, przegrzanie prowadzi do chorób. Wielkim niepokojem napełnia lekarzy fakt, gwałtownego zmniejszania się liczby plemników w jednym ejakulacie: w poprzednim pokoleniu za normę przyjmowano liczbę ok. 30 mln plemników, współcześnie cieszymy się gdy jest ich ok. 15 mln, a często stwierdzamy ich znacznie mniej. Dlatego w przypadku trudności zostania rodzicami, konieczną stała się równoczesna diagnostyka przyczyn niepłodności kobiecej i męskiej, co optymalnie umożliwia właśnie „CREIGHTON MODEL System” i „NaProTECHNOLOGY”.

Każdy z nas w okresie prenatalnym chroniony był w organizmie matki. Dlatego jako lekarz opowiadam się za poczęciem naturalnym in vivo, widząc w metodzie poczęcia in vitro wiele niebezpieczeństw i genetycznych zagrożeń. Medycyna już wielokrotnie doświadczała, że nie wszystko co jest technicznie możliwe, jest równocześnie dla człowieka korzystne i bezpieczne. Stąd pokora wobec praw naturalnych, a nie pycha powinna towarzyszyć każdemu lekarzowi.

Ufam, że takie holistyczne spojrzenie na pacjentów, które sam realizuję przez 48 lat mej praktyki lekarskiej, będzie również fundamentem działalności „PRO LIFE CLINIC” i z entuzjazmem liczę na dalszą naszą współpracę.

 

Załączam pełne należnego

szacunku pozdrowienia

Lech Torliński

 

 

PROF. LECH TORLIŃSKI - lekarz, kierwonik Katedry Chemii i Biochemii klinicznej oraz Zakładu Biochemii Klinicznej i Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek nieczynne
wtorek 09:00 - 16:00
środa 15:00 - 21:00
czwartek 09:00 - 15:00
piątek 08:00 - 15:00
sobota nieczynne
niedziela nieczynne

 

KONTAKT

 61 225 99 88  ( w godzinach otwarcia kliniki )
 ul. Kosińskiego 14/1, 61-519 Poznań
 sekretariat@prolifeclinic.pl

Nadchodzące wydarzenia

3 kwietnia 2024 r.

Bezpłatny webinar: Otyłość można leczyć - nowoczesne terapie leczenia otyłości

5 kwietnia 2024 r.

Bezpłatny webinar: NPR jest OK!

18 kwietnia 2024 r.

Bezpłatny webinar: Między rozpaczą, a spełnieniem - w poszukiwaniu nadziei po utracie dziecka

24 kwietnia 2024 r.

Podstawowy KURS rozpoznawania płodności