POBRANIA GINEKOLOGICZNE

POBRANIA GINEKOLOGICZNE

W ofercie Pro Life Clinic znajduje się szeroki wachlarz pobrań ginekologicznych: cytologicznych oraz wymazów z pochwy i kanału szyjki macicy.
Badania, pobierane podczas wizyty lekarskiej, wykorzystywane są do diagnostyki stanów zapalnych, chorób ginekologicznych oraz kontroli przebiegu ich leczenia. Pobrane próbki wysyłane są do współpracującego z Kliniką laboratorium sieci Diagnostyka. 

Wynik badania powraca do Kliniki i oceniany jest przez lekarza prowadzącego.

Kontaktujemy się wyłącznie z pacjentkami, u których wymagane jest pogłębienie diagnostyki lub wdrożenie leczenia. 

W przypadku braku kontaktu wynik można odebrać w godzinach otwarcia kliniki lub przy kolejnej wizycie. 

Poniżej znajdą Państwo szczegółowe informacje na temat poszczególnych badań oraz ich ceny.

Badanie cytologiczne jest prostym, bezbolesnym badaniem, które wykonywane regularnie może nawet w 80% przypadków zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy.
Polega na pobraniu za pomocą specjalnej łopatki lub szczoteczki warstwy komórek z szyjki macicy, które po umieszczeniu na szkiełku mikroskopowym (cytologia zwykła) lub w podłożu płynnym (cytologia płynna), poddawane są ocenie specjalisty.

Na czym polega badanie cytologiczne?
Badanie polega na pobraniu komórek z tarczy i kanału szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki, podczas wizyty u ginekologa. Po pobraniu zabezpieczony materiał wysyłany jest do laboratorium w celu przeprowadzenia badania. Wynik badania analizowany jest przez lekarza. Wykonywanie cytologii pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy, co umożliwia szybkie podjęcie odpowiednich działań leczniczych.

Cytologia płynna a klasyczna (szkiełkowa) - różnice
Cytologia klasyczna polega na pobraniu komórek za pomocą szczoteczki, przeniesieniu ich na szkiełko i utrwaleniu (szczoteczka zostaje wyrzucona, a wraz z nią część komórek, które nie zostały przeniesione na szkiełko). Wykonując cytologię płynną, po pobraniu materiału za pomocą szczoteczki, umieszcza się jej główkę w specjalnym pojemniczku z roztworem. Umożliwia to zbadanie większej ilości komórek. 

Od września 2023 r. standardowo w Pro Life Clinic wykonujemy cytologię cienkowarstową LBC. Na życzenie pacjentki cytologia tradycyjna (na szkiełku) nadal jest dostępna. Zalety cytologii LBC

CENNIK BADAŃ

Badanie

Cena

Czas oczekiwania na wynik i ocenę lekarza

Cytologia płynna LBC

63 zł

przeciętnie do 4 tygodni

Cytologia płynna + HPV met. PCR

163 zł

przeciętnie do 6 tygodni

Cytologia płynna + Chlamydia Trachomatis

173 zł

przeciętnie do 5 tygodni

Cytologia płynna + HPV + Chlamydia

273 zł

przeciętnie do 6 tygodni

HPV 14 genotypów na podłożu płynnym

100 zł

przeciętnie do 6 tygodni

P16 i KI67 – ekspresja białek

190 zł

przeciętnie do 4 tygodni

HPV 14 genotypów + P16 i KI67 – ekspresja białek

290 zł

przeciętnie do 6 tygodni

Cytologia tradycyjna (na szkiełku)

35zł do 6 tygodni

Wymazy z pochwy tlenowe i beztlenowe (bad. bakteryjne) - wykonywane są w diagnostyce stanów zapalnych, kontroli po leczeniu i w celach profilaktycznych.
Zaburzenia prawidłowej flory pochwy może podnieść pH nawet do obojętnego (7,0), powodować wtargnięcie własnych, potencjalnie chorobotwórczych bakterii oportunistycznych, głównie z przewodu pokarmowego oraz bakterii i drobnoustrojów pochodzących z zewnątrz, w tym przenoszonych drogą płciową. Efektem jest bakteryjne zapalenie pochwy - waginoza bakteryjna (BV).

Czas oczekiwania na wynik:
wymaz z pochwy bakteryjny tlenowy: 5 dni.
​wymaz z pochwy bakteryjny beztlenowy: 20 dni.

Wymazy z pochwy (bad. mykologiczne) - badanie mikrologiczne wykonywane ze wskazań lekarskich w celach diagnostycznych, kontroli stanu po leczeniu lub jako badanie profilaktyczne.
Fizjologiczna flora bakteryjna pochwy i zewnętrznych narządów płciowych może zawierać grzyby drożdżakopodobne, np. Candida albicans. Przesłanką dla badania może być również samoobserwacja kobiety i reakcja na niepokojące objawy: swędzenie i pieczenie, nieprawidłowa wydzielina, nieprzyjemny zapach, ból podczas oddawania moczu i podczas stosunku. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi grzybic jest antybiotykoterapia i nieprawidłowe (wysokie) pH powodowane przez środki higieniczne.

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni.

Wymazy z pochwy w kierunku paciorkowców grupy B (GBS) - badanie wykonywane w opiece perinatalnej, u ciężarnych i w diagnostyce zagrożonych zakażeniem i zakażonych noworodków. 
W przypadku wyniku GBS-u, Pacjentka po wizycie otrzymuje od Rejestratorki numer zlecenia wraz z instrukcją jak pobrać wyniki ze strony. 
Wynik należy mieć przy sobie podczas porodu.

Czas oczekiwania na wynik: około 10 dni. Jeśli po 10 dniach wynik nadal nie jest dostępny na stronie www.wyniki.diag.pl, prosimy o kontakt z Rejestracją Kliniki.

Biocenoza pochwy - badanie diagnostyczne, którego synonimami są: ocena czystości pochwy, badania flory pochwy lub wymazu z pochwy. 
Ocena biocenozy pochwy ma podstawowe znaczenia dla oceny zdrowia narządów rodnych kobiety, rozpoznania stanu zapalnego pochwy i ustalenia odpowiedzialnych patogenów. Do zachwiania naturalnej równowagi pochwy dochodzi w wyniku terapii antybiotykami, zmian hormonalnych związanych np. z menopauzą lub stosowania kosmetyków o alkalicznym odczynie. Badanie może być wykonane bez względu na wiek i ciążę. 

Czas oczekiwania na wynik: 3 dni.

Czas oczekiwania na wyniki (poza wymazem GBS), jest czasem orientacyjnym i może ulec wydłużeniu.

CENNIK BADAŃ

wymaz z pochwy (bad. bakter.) 40,00zł
wymaz z pochwy beztlenowo (bad.bakter.) 50,00zł
wymaz z pochwy (bad. mykologiczne) 50,00zł
wymaz w kierunku paciorkowców grupy B (GBS) 40,00zł
biocenoza pochwy 30,00zł

Wymazy z kanału szyjki macicy tlenowe i beztlenowe (bad. bakteryjne) - badania wykonywane w diagnostyce stanów zapalnych, kontroli po leczeniu i w celach profilaktycznych.
Wymazy wykonywane są w celu sprawdzenia czy w kanale szyjki macicy występują bakterie, określenia jakie bakterie występują oraz ich wrażliwości na antybiotyki. Przyczyną zapalenia szyjki macicy może być rzęsistek pochwowy, wirus brodawczaka, chlamydie. Zapalenie szyjki macicy może również współistnieć z waginozą bakteryjną. 

Czas oczekiwania na wynik
wymaz tlenowy bakteryjny: 5 dni.
wymaz beztlenowy bakteryjny: 20 dni.

Wymazy z kanału szyjki macicy (bad. mykologiczne) - wykonywany w diagnostyce infekcji grzybiczych w okolicach szyjki macicy.
Wymaz wykonywany jest w diagnostyce infekcji grzybiczych w szyjce macicy, tj. kandydoza szyjki macicy oraz innych grzybiczych stanów zapalnych. Wynik pozwala na identyfikację rodzaju grzyba obecnego w kanale szyjki macicy, dzięki czemu możliwe jest postawienie diagnozy i dobranie odpowiedniego leczenia.

Czas oczekiwania na wynik: 10 dni.

Wymazy z kanału szyjki macicy w kierunku antygenu Chlamydia trachomatis met. immunofluorescencji- badanie wykonywane w podejrzeniu aktywnego zakażenia C. trachomatis.
Czas oczekiwania na wynik: 12 dni.

Wymazy z kanału szyjki macicy w kierunku Mycoplasma hominis i Ureaplasma spp. - badanie wykonywane w celu wykazania obecności w narządach moczopłciowych mykoplazm urogenitalnych.
Czas oczekiwania na wynik: 10 dni.

Czas oczekiwania na wyniki, jest czasem orientacyjnym i może ulec wydłużeniu.

CENNIK BADAŃ

wymaz z kanału szyjki macicy tlenowy (bad. bakter.) 50,00zł
wymaz z kanału szyjki macicy beztlenowy (bad.bakter.) 50,00zł
wymaz z kanały szyjki macicy (bad. mykologiczne) 40,00zł
wymaz z kanału szyjki macicy w kier. antygenu Chlamydia trachomatis met. immunofluorescencji 45,00zł
wymaz z kanału szyjki macicy w kier. Mycoplasma hominis i Ureaplasma spp. 40,00zł

Wymazy z pochwy w kierunku paciorkowców grupy B (GBS) - badanie wykonywane w opiece perinatalnej, u ciężarnych i w diagnostyce zagrożonych zakażeniem i zakażonych noworodków. 
W przypadku wyniku GBS-u, Pacjentka po wizycie otrzymuje od Rejestratorki numer zlecenia wraz z instrukcją jak pobrać wyniki ze strony. 
Wynik należy mieć przy sobie podczas porodu.

Czas oczekiwania na wynik: około 10 dni. Jeśli po 10 dniach wynik nadal nie jest dostępny na stronie www.wyniki.diag.pl, prosimy o kontakt z Rejestracją Kliniki.

CENA BADANIA

wymaz w kierunku paciorkowców grupy B (GBS) 40,00zł

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 09:00 - 21:00
wtorek 09:00 - 21:00
środa 13:00 - 21:00
czwartek 09:00 - 19:00
piątek 10:00 - 21:00
sobota nieczynne
niedziela nieczynne

 

KONTAKT

 61 225 99 88  ( w godzinach otwarcia kliniki )
 ul. Kosińskiego 14/1, 61-519 Poznań
 sekretariat@prolifeclinic.pl

Nadchodzące wydarzenia

4 czerwca 2024 r.

Bezpłatny webinar: Naprotechnologia

6 czerwca 2024 r.

Bezpłatny webinar: Spotkanie w drodze - doświadczenia rodziców oczekujących narodzin dziecka po leczeniu niepłodności

11 czerwca 2024 r.

Bezpłatny webinar: NPR jest OK!

13 czerwca 2024 r.

Bezpłatny webinar: W drodze ku spotkaniu - psychologiczne problemy par starających się o dziecko