POBRANIA GINEKOLOGICZNE

POBRANIA GINEKOLOGICZNE

W ofercie Pro Life Clinic znajduje się szeroki wachlarz pobrań ginekologicznych: cytologicznych oraz wymazów z pochwy.
Badania, pobierane podczas wizyty lekarskiej, wykorzystywane są do diagnostyki stanów zapalnych, chorób ginekologicznych oraz kontroli przebiegu ich leczenia. Pobrane próbki wysyłane są do współpracującego z Kliniką laboratorium sieci Diagnostyka. 

Wynik badania powraca do Kliniki i oceniany jest przez lekarza prowadzącego.

Kontaktujemy się wyłącznie z pacjentkami, u których wymagane jest pogłębienie diagnostyki lub wdrożenie leczenia. 

W przypadku braku kontaktu wynik można odebrać w godzinach otwarcia kliniki lub przy kolejnej wizycie. 

Poniżej znajdą Państwo szczegółowe informacje na temat poszczególnych badań oraz ich ceny.


 

Badanie cytologiczne jest prostym, bezbolesnym badaniem, które wykonywane regularnie może nawet w 80% przypadków zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy.

Polega na pobraniu za pomocą specjalnej łopatki lub szczoteczki warstwy komórek z szyjki macicy, które po umieszczeniu na szkiełku mikroskopowym (cytologia zwykła) lub w podłożu płynnym (cytologia płynna), poddawane są ocenie specjalisty.  

Na czym polega badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne polega na pobraniu komórek z tarczy i kanału szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki podczas wizyty u ginekologa. Po pobraniu zabezpieczony materiał wysyłany jest do laboratorium w celu przeprowadzenia badania. Wynik badania analizowany jest przez lekarza. Wykonywanie cytologii pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy, co umożliwia szybkie podjęcie odpowiednich działań leczniczych.

Cytologia płynna, a klasyczna (szkiełkowa) – różnice.

Cytologia klasyczna polega na pobraniu komórek za pomocą szczoteczki, przeniesieniu ich na szkiełko i utrwaleniu (szczoteczka zostaje wyrzucona, a wraz z nią część komórek, które nie zostały przeniesione na szkiełko). Wykonując cytologię płynną, po pobraniu materiału za pomocą szczoteczki, umieszcza się jej główkę w specjalnym pojemniczku z roztworem. Umożliwia to zbadanie większej ilości komórek.

Od września 2023 r. standardowo w Pro Life Clinic wykonujemy cytologię cienkowarstwową LBC. Na życzenie pacjentki cytologia tradycyjna (na szkiełku) nadal jest dostępna. Zalety cytologii LBC 

CENNIK BADAŃ

Badanie

Cena

Czas oczekiwania na wynik i ocenę lekarza

Cytologia płynna LBC

63 zł

przeciętnie do 4 tygodni

Cytologia płynna + HPV met. PCR

163 zł

przeciętnie do 6 tygodni

Cytologia płynna + Chlamydia Trachomatis

173 zł

przeciętnie do 5 tygodni

Cytologia płynna + HPV + Chlamydia

273 zł

przeciętnie do 6 tygodni

HPV 14 genotypów na podłożu płynnym

100 zł

przeciętnie do 6 tygodni

P16 i KI67 – ekspresja białek

190 zł

przeciętnie do 4 tygodni

HPV 14 genotypów + P16 i KI67 – ekspresja białek

290 zł

przeciętnie do 6 tygodni

Cytologia tradycyjna (na szkiełku)

35zł do 6 tygodni

Wymazy z pochwy (tlenowe i beztlenowe badania bakteryjne) - wykonywane są w diagnostyce stanów zaplanych, kontroli po leczeniu i w celach profilaktycznych. 

Zaburzenie prawidłowej flory pochwy może podnieść pH nawet do pH obojętnego (7,0), powodować wtargnięcie własnych, potencjalnie chorobotwórczych  bakterii oportunistycznych, głównie z przewodu pokarmowego  oraz bakterii i drobnoustrojów pochodzących z zewnątrz, w tym przenoszonych drogą płciową. Efektem jest bakteryjne zapalenie pochwy – waginoza bakteryjne (BV). 
Czas oczekiwania na wynik:
wymaz tlenowy batekryjny: 5 dni.
wymaz beztlenowy bakteryjny: 10 dni.

 

Wymaz z pochwy (bad. mykologiczne) - badanie mikologiczne  wykonywane ze wskazań lekarskich w celach diagnostycznych, kontroli stanu po leczeniu lub jako badanie profilaktyczne. Fizjologiczna flora bakteryjna pochwy i zewnętrznych narządów płciowych może zawierać grzyby drożdżakopodobne: np. Candida albicans. Przesłanką dla badania może być również samoobserwacja kobiety i reakcja na niepokojące objawy: swędzenie i pieczenie, nieprawidłowa wydzielina, nieprzyjemny zapach, ból podczas oddawania moczu i podczas stosunku. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi grzybic jest antybiotykoterapia i nieprawidłowe (wysokie) pH powodowane przez środki higieniczne 
Czas oczekiwania na wynik: 7 dni.

 

Wymaz z pochwy w kierunku paciorkowców grupy B (GBS) - badanie wykonywane w opiece perinatalnej, u ciężarnych i w diagnostyce zagrożonych zakażeniem
i zakażonych noworodków.    
W przypadku wyniku GBS-u, Pacjentka po wizycie otrzymuje od Rejestratorki numer zlecenia oraz instrukcję jak pobrać wynik ze strony.  
Wynik należy mieć przy sobie podczas porodu.

Czas oczekiwania na wynik: około 10 dni. Jeśli po 10 dniach wynik nadal nie jest dostępny na stronie www.wyniki.diag.pl, prosimy o kontakt z Rejestracją Kliniki. 

 

Biocenoza pochwy jest badaniem diagnostycznym, którego synonimami są: ocena czystości pochwy, badanie flory pochwy lub wymazu z pochwy.
 Ocena biocenozy pochwy ma podstawowe znaczenie dla oceny zdrowia narządów rodnych kobiety, rozpoznania stanu zapalnego pochwy i ustalenia odpowiedzialnych patogenów. Do zachwiania naturalnej równowagi pochwy dochodzi w wyniku terapii antybiotykami, zmian hormonalnych związanych np. z menopauzą lub stosowania kosmetyków o alkalicznym odczynie. Badanie może być wykonane bez względu na wiek i ciążę.

Czas oczekiwania na wynik: 5 dni.

Czas oczekiwania na wyniki (poza wymazem GBS), jest czasem orientacyjnym i może ulec wydłużeniu.

 

CENNIK BADAŃ

wymaz z pochwy (bad. bakter.) 40,00zł
wymaz z pochwy beztlenowo (bad.bakter.) 50,00zł
wymaz z pochwy (bad. mykologiczne) 50,00zł
wymaz w kierunku paciorkowców grupy B (GBS) 40,00zł
Biocenoza pochwy 30,00zł

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 09:00 - 21:00
wtorek 09:00 - 21:00
środa 15:00 - 21:00
czwartek 09:00 - 21:00
piątek 10:00 - 21:00
sobota 10:00 - 15:00
niedziela nieczynne

 

KONTAKT

 61 225 99 88  ( w godzinach otwarcia kliniki )
 ul. Kosińskiego 14/1, 61-519 Poznań
 sekretariat@prolifeclinic.pl

Nadchodzące wydarzenia

5 grudnia 2023 r.

Bezpłatny webinar: NPR jest OK!

12 grudnia 2023 r.

Podstawowy KURS rozpoznawania płodności

14 grudnia 2023 r.

Bezpłatny webinar: W drodze ku spotkaniu - psychologiczne problemy par starających się o dziecko

8 stycznia 2024 r.

Bezpłatny webinar: Premenopauza