Fizjoterapia w ciąży i po porodzie

Fizjoterapia w ciąży i po porodzie

Do fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna udać się każda kobieta planująca ciążę, będąca już w ciąży, a także po porodzie siłami natury oraz po cesarskim cięciu.

 

W ciąży

Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomaga w przygotowaniu organizmu kobiety w ciąży na moment rozwiązania

 

Analizując postawę, pomaga w zwalczaniu wielu dolegliwości, takich jak dolegliwości bólowe kręgosłupa lub kończyn dolnych. Zajmuje się profilaktyką rozejścia mięśnia prostego brzucha, a także ewentualnymi objawami rozejścia spojenia łonowego.

 

Pomaga również dobrać aktywność fizyczną ukierunkowaną na pracę z oddechem oraz przygotowanie mięśni do wysiłku, jakim jest poród, pomaga kobiecie w nauce rozluźniania mięśni oraz regulacji rytmu oddechowego tak, aby przygotować ją do poroduZłagodzi to sam przebieg porodu, ale także poprzez uelastycznienie tkanek uchroni przed częstym zjawiskiem jakim jest rozerwania krocza.

 

Bezpiecznie wykorzystuje się również nieinwazyjne aplikacje z użyciem taśm kinezjologicznych – kinesiotaping. Najczęściej stosuje się je w celu częściowego odciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa czy jako pomoc w walce z obrzękami kończyn dolnych. Plastrowane są stawy krzyżowo –biodrowe i/lub struktura mięśnia prostego brzucha, który wspomaga właściwe ustawienie miednicy w ciąży. 

 

Po porodzie 

FIzjoterapeuta uroginekologiczny po porodzie może pomóc w rozejściu się spojenia łonowego, przypadłości, która jest dość częsta i może być wynikiem zwiększonego obciążenia czy zmian w gospodarce hormonalnej. Ból spojenia łonowego może występować zarówno przed porodem, jak i po porodzie, zwłaszcza podczas takich czynności jak wstawanie czy dźwiganie. Bardzo istotne jest wczesne złoszenie się do lekarza i fizjoterapeuty. Pomoże to uśmierzyć dolegliwości i przywrócić sprawność.

Rehabilitacja po ciąży to także często borykanie się z przepukliną kresy białej. Pojawia się jako wynik np. słabej elastyczności mięśni brzucha, jako wynik ciąż mnogich czy dużej masy płodu.

Zrosty po przebytych zabiegach, patologiczne napięcie struktur dna miednicy mogące być rezultatem porodu czy zaburzona ruchomość narządów rodnych, mogą doprowadzić do bolesnych stosunków po porodzie. Etiologia może być równie dobrze bardziej złożona i mieć podłoże psychologiczne. Brak satysfakcji ze współżycia jest też bardzo często związany
z nadmiernym rozluźnieniem pochwy. Wówczas fizjoterapeuta może pomóc w 
doborze właściwych ćwiczeń i aktywności będących środkiem do poprawy satysfakcji seksualnej.

GODZINY PRACY KLINIKI

GODZINY OTWARCIA  
poniedziałek 09:00 - 21:00
wtorek 10:00 - 20:00
środa 15:00 - 21:00
czwartek 09:00 - 15:00
piątek 10:00 - 18:00
sobota nieczynne
niedziela nieczynne
REJESTRACJA TELEFONICZNA  
poniedziałek 12:00 - 16:00
wtorek -
środa -
czwartek 12:00 - 16:00
piątek 11:00 - 16:00

KONTAKT

 61 225 99 88 
 ul. Kosińskiego 14/1, 61-519 Poznań
 sekretariat@prolifeclinic.pl

Nadchodzące wydarzenia

29 stycznia 2025 r.

Bezpłatny webinar: Okiem fizjoterapeuty. Fizjoterapia uroginekologiczna

4 lutego 2025 r.

Bezpłatny webinar:Naprotechnologia

11 lutego 2025 r.

Bezpłatny webinar: NPR jest OK!

12 lutego 2025 r.

Bezpłatny webinar: Okiem fizjoterapeuty. Niepłodność - choroba cywilizacyjna XXI wieku